Fiskeregler 2026

Velkommen til fiske i Beiarelva!

Det åpnes for fiske etter laks og sjøørret i de delene av Beiarvassdraget som er tilsluttet Beiarelva SA. Ved fisketrappene i Tollåga og Høgforsen er det fredningssoner på 50 meter nedenfor trappene. I Tollåga er det heller ikke tillatt å fiske på anadrom strekning, ovenfor fisketrappa.

Fisketid

Laks: 13.juni – 31.august

Sjøørret: 13.juni – 31.augst i hele elva. Nedstrøms Storjord bru til og med 14.september (innenbyggsboende og grunneiere får fiske sjøørret 13.06 – 14.09 i hele elva).

Sjørøye: Fredet.

Fiskedøgnet: Fra kl. 06:00 til 00:00
Åpningsdøgnet: Fiske starter kl 06:00

På sonene Tvervik, Arstad/ Dokmo, Soløy, Moldjord og deler av Vold (Storøyra) opp til høyspent som krysser Beiarelva og grense Kvæl – kan det fiskes hele døgnet hele sesongen. Ved lav vannstand under 7m3/sek vil styret vurdere å stenge elva for fiske.

Sesongkvote og minstemål

Laks:

Døgnkvote: 3 laks, hvor kun én laks under 65 cm kan avlives per fisker.
Sesongkvote: 4 lakser under 65 cm per fisker.
All laks over 65 cm skal gjenutsettes
Minstemål: 40 cm

All skadet- og avlivet laks over 65 cm og under minstemål 40 cm skal meldes inn og leveres grunneiere , samt meldes inn på fangstbørsen

Sikker oppdrettslaks kan avlives hele sesongen uavhengig av kvoter. Oppdrettslaks som ikke er forevist/godfiskekortselgerortselger skal trekkes på kvote. Bare kortselger eller den/de som Beiarelva SA har bestemt, stadfester hva som er sikker oppdrettslaks.
Oppdrettslaks går ikke på kvoten og beholdes av fisker etter at den er forevist. Feilvurdert fisk innleveres grunneier/fiskekortselger.

Sjøørret:

Døgnkvote: 3 sjøørreter under 65 cm
Sesongkvote: 10 sjøørreter under 65 cm per fisker
Minstemål: 40 cm
All sjøørret over 65 cm- og under 40 cm skal settes ut

All skadet- og avlivet sjøørret under minste mål skal meldes inn og leveres grunneiere. Samt meldes inn på fangstbørsen.

Agn og redskapsbruk
· Det er tillatt å fiske med redskap som har inntil én trippelkrok.
· Når det fiskes for å sette ut fisk anbefales det å fiske med kroker uten mothake
· Det oppfordres til bruk av små men sterke kroker med liten mothake (kan betyr mindre skade på fisk)
· Fiske med mark er tillatt · Det kan fiskes med én stang per fisker, og fiskestanga skal ikke forlates under fiske
· Det er forbud mot bruk av utstyr for elektronisk leiting av fisk
· Bruk av klepp er forbudt
· Fiske med flue og søkke er forbudt
· Ved bruk av flue og dupp, skal flytende dupp utgjøre kastevekten

Regelendring for Beiarelva.
1: Oppkjøp av flere kort i eget- eller andres navn på samme sone/samme dag er å anse som ulovlig.
2: Framleie eller videresalg av fiskekort som ikke omfatte avtaler inngått før sesongstart med grunneier er å anse som ulovlig.

Andre fiskeregler
· Kvittering på betalt fiskeravgift fremlegges kortselger ved kjøp av fiskekort og desinfisering.
· Alt utstyr inklusiv støvler/vadere skal desinfiseres før det gis tillatelse til fiske i Beiarelva og lakseførende sideelver uansett hvor utstyret sist ble brukt. Dette påbudet gjelder også kanoer/ båter, packraft eller annet utstyr som blir brukt i elva.
· Desinfiseringsattest fra andre elver er ikke gyldig i Beiarvassdraget.
· Bevegelig fiske medstrøms er påbudt.
· Både avlivet og utsatt fisk føres på kortet og rapporteres innen 1 døgn. «Nullfangst» må rapporteres
· All skadet og derav avlivet fisk over maksmål- eller under minstemål skal umiddelbart rapporteres kortselger til oppgitt tlf.nr. på SMS umiddelbart. Fisken forevises og innleveres grunneier/ kortselger.
· Det skal tas skjellprøver av all laks og oppdrettslaks som avlives.
· Fisk som slippes tilbake i elva må behandles så skånsomt som mulig for å unngå dødelighet. Den skal aldri tas opp av vannet.
· Alle fiskere skal ha ei langnebbet tang til bruk ved uttak av kroker, samt ha tilgang til knuteløs hov.
· Det anbefales å merke fiskestanga ved 65 cm.
· Vesentlige brudd på reglene kan meldes fra om til laksekontoret. Jfr. vedlagt konsekvenser ved brudd.
· Det er ikke lov å fiske fra flytende farkost som kano, båt, packraft.
· Kvittering på desinfiseringsavgift må medbringes under fisket.

Skitt fiske!
Takk for at du følger fiskereglene, og at du valgte Beiarelva – velkommen tilbake.

Konsekvenser ved brudd på fiskeregler 2026

Alle som fisker i Beiarvassdraget aksepterer fiskereglene og må overholde dem.
Brudd på reglene er straffbart, jf. Lov om laksefiske og innlandsfiske mv., og kan føre til politianmeldelse.

Konsekvenser ved brudd på fiskeregler

Fiskeutstyr og desinfisering

1.gang

2.gang

Fiske uten å ha desinfisert fiskeutstyr

Utestengt 1 år

 

Bruk av ulovlig utstyr

Utestengt 1 år

 

Fiskekort, fisketid og fiskeplass

1.gang

2.gang

Fiske uten gyldig, betalt fiskekort

Utestengt 1 år

 

Fiske uten statskort (Nasjonal fiskeravgift)

Utestengt 1 døgn

Utestengt 1 år

Fiske på en annen persons fiskekort

Utestengt 1 år

 

Fiske i fredningstid på fiskedøg

(nattfiske)

Utestengt 1 år

 

Fiske utenom fiskesesong

Utestengt 2 år

 

Fiske i feil sone

Advarsel

Utestengt 1 år

Fangstkvoter

1.gang

2.gang

Avlivet fisk, inntil 5 cm over maxmål

Utestengt 1 døgn

Utestengt 1 år

Avlivet fisk >5cm over maxmål

Utestengt 1 år

 

Overskredet antall fisk på døgnkvote

Utestengt 1 år

 

Avlivet for mange fisk i fiskesesongen

Utestengt 1 år

 

Manglende fangstmelding: fangst/ikke fangst

Utelukkelse 1 døgn

Utelukkelse 1 år

Fisk som skal innleveres, men ikke blir levert

Utestengt 1 år

 

Overskredet døgnkvote

Utestengt 3 døgn

Utestengt 1 år

Utestengelse gjelder fra og med tidspunkt, dato/år/klokkeslett.
Husk fangstrapportering – også 0-fangst!

.

Del artikkelen: